forex trading logo

60+

 

60VIII

Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj39
mod_vvisit_counterWczoraj265
mod_vvisit_counterOd 08.20121387009
Wakacje Marzeń dla młodzieży z domów dziecka 16 - 29.08.2002

Wakacje Marzeń dla młodzieży z domów dziecka 16 - 29.08.2002
We współpracy z Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku zorganizowaliśmy „Wakacje Marzeń” dla ponad trzydzieściorga dzieci z dwóch domów dziecka. Młodzież w wieku 10 - 17 lat przyjechała z domów dziecka w Zagórzanach koło Gorlic oraz ze Skopania koło Tarnobrzega.
Pomysł zorganizowania dla nich obozu narodził się ponad rok temu, ale dopiero w tym sezonie udało nam się go zrealizować. Prawdopodobnie dzieci z domów dziecka nigdy nie miałyby możliwości spędzenia wakacji pod żaglami, czy zakosztowania innych atrakcji które dla nich przygotowaliśmy. Sami nie udźwignęlibyśmy ciężaru organizacyjnego i finansowego przedsięwzięcia, toteż podziękowania za wsparcie i okazane serce należą się naszym sponsorom PZU Życie S.A. oraz Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A. "Pomoc Ludziom".
Organizacja "Wakacji Marzeń" oparta była na pracy wolontariuszy. Oprócz trzech opiekunów z Zagórzan i ze Skopania i naszej kadry do Giżycka przyjechała też kadra żeglarska, którą stanowili członkowie redakcji "Rejsu" oraz osoby zaprzyjaźnione z nami, jak Joasia Pajkowska - jedyna polska żeglarka oceaniczna przygotowująca się do regat Vendée Globe, czy Alek Nebelski - kapitan jachtowy, korespondent Polskiego Radia w Australii. Najlepszy polski konstruktor katamaranów, Jerzy Hrebień zabierał młodzież na rejsy swoim wielkim dwukadłubowcem Rafa HX. Niestety słabe warunki wiatrowe nie pozwoliły w pełni zaprezentować osiągów jachtu, ale i tak prędkość zdecydowanie większa od prędkości innych jachtów wzbudzała entuzjazm naszych podopiecznych.
Żeglowaliśmy na różnego rodzaju sprzęcie jakim dysponuje Almatur - były rejsy na poczciwych Dezetach, szybkich Tangach 730, Morsach, niezastąpionych Omegach, a nawet na kajakach na których co poniektórzy wypuszczali się na całkiem dalekie trasy. W krótkich, kilkugodzinnych oraz w dłuższych rejsach staraliśmy się zaszczepić w dzieciach z Małopolski bakcyla żeglarstwa i pokazać im piękno mazurskich jezior i przyrody. W wielu przypadkach na pewno się to udało, czego dowodem była trzydziestka uśmiechniętych twarzy. Szczególnie do gustu przypadła młodzieży dwudniowa wyprawa na jezioro Mamry, połączona ze zwiedzaniem niemieckich bunkrów z okresu drugiej wojny światowej. Na pewno wielu naszym młodym żeglarzom ten rejs połączony z biwakiem, wieczornym pieczeniem kiełbasy na ognisku i porannym smażeniem jajecznicy nad brzegiem jeziora, pozostanie na długo w pamięci.
Oczywiście zajęcia nie ograniczały się tylko do żeglarstwa i licznych zajęć na wodzie i w wodzie. Prawdziwą atrakcją był także balon na ogrzane powietrze, który przywieźli zaprzyjaźnieni z nami baloniarze z Białegostoku. Każdy z uczestników obozu zliczył kilkuminutowy lot balonem na uwięzi.
Praca z młodzieżą z domu dziecka to kolejne ciekawe doświadczenie które wiele nas nauczyło. Mamy nadzieję, że za rok sponsorzy okażą się równie hojni jak w tym roku i uda nam się zorganizować kolejne "Wakacje Marzeń", a my bogatsi o tegoroczne doświadczenia, następny obóz zorganizujemy jeszcze lepiej.

 

 


Wykonanie kreatywnie.pl © www.msz.org.pl