Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+

mod_vvisit_counterDzisiaj42
mod_vvisit_counterWczoraj326
mod_vvisit_counterOd sierpnia 2012954867
XV Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych 23 – 24 czerwca 2018 r.

W tym roku PFRON odmówił dofinansowania jubileuszowej edycji imprezy. Mimo tego impreza odbyła się dzięki temu, że gościny i sprzętu bezpłatnie udzieliło niezawodne Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko, a cała kadra pracowała na zasadzie wolontariatu.

Organizatorami byli Mazurska Szkoła Żeglarstwa i Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. W regatach nie wzięło udziału kilku czołowych żeglarzy, członków Kadry Narodowej Żeglarzy z Niepełnosprawnością, którzy startowali w tym czasie z sukcesami (Piotr Cichocki zdobył złoty medal, a Waldemar Woźniak brązowy medal) na Mistrzostwach Europy EUROSAF, które zostały rozegrane w dniach 16 – 24 czerwca w Kilonii.
Przez cały czas trwania imprezy pogoda była dobra. Sobota była dniem treningowym. W niedzielę zaczęliśmy regaty wcześnie rano. Było pochmurno, ale nie padało, było trochę słońca, wiatr 2 – 3 B. Do przerwy obiadowej rozegraliśmy 3 wyścigi. Dwa pierwsze wygrał Michał Maculewicz przed Jarosławem Zastawskim. W trzecim zwyciężyła Marta Markuszewska przed Grzegorzem Włochowiczem. Gdy kończyliśmy trzeci wyścig siła wiatru wzrosła do 5 – 6 B. Ponieważ po rozegraniu trzech wyścigów wielu zawodników miało zbliżoną ilość punktów zapowiadała się zażarta walka o podium w ostatnich wyścigach.
Po przerwie nastąpiła zamiana jachtów i przy wietrze 3 – 4 B rozegraliśmy kolejne 2 wyścigi. Czwarty wygrał Włochowicz przed Martą Markuszewską, a piąty Marta Markuszewska przed Feliksem Basłykiem. Walka o miejsca w pierwszej szóstce trwała do ostatniego wyścigu, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe w końcowej klasyfikacji regat.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Nagrody wręczał Jan Gotto Prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią Głównym regat był Andrzej Szocik. Komandor regat dziękuje wszystkim wolontariuszom, a szczególnie Komisji Sędziowskiej i ratownikom zabezpieczającym regaty.