III Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych 14.09. – 27.09.2020r.

Odbyły się zorganizowane przez nas trzecie z sześciu zaplanowanych w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W warsztatach wzięło udział 30 uczestników, którzy przyjechali z różnych rejonów Polski. Warunki pogodowe były dobre. Na początku warsztatów był zmienny, porywisty, silny wiatr 4 – 5, a w szkwałach 6 B. W tych warunkach na jeziorze żeglowało tylko kilka jachtów, które w szkwałach „walczyły o życie”, natomiast znakomicie sprawdzały się nasze dezety. Kilka z naszych dezet żeglowało na fokach i bezanach, natomiast kilka żeglowało na pełnym ożaglowaniu. Biły rekordy szybkości i żegluga na nich sprawiła uczestnikom wiele radości.

Przez większą część czasu trwania warsztatów było ciepło i słonecznie. Nie brakowało również wiatru. Wykorzystując te doskonałe warunki pogodowe zajęcia na wodzie odbywały się także po kolacji, często do zmroku. Dzięki temu zrealizowaliśmy cały zakładany program szkoleniowy. Po wewnętrznych sprawdzianach opanowanej teorii i praktyki spora grupa uczestników przystąpiła do egzaminów na stopnie żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego. Po egzaminach zostali pasowani na żeglarzy i motorowodniaków.

Również regaty, tradycyjnie rozgrywane przed końcem warsztatów odbyły się w czasie znakomitej pogody, przy wietrze 3 – 4 B. Zwycięzcy regat otrzymali dyplomy, książki o tematyce żeglarskiej i komplety żeglarskich, laminowanych map Wielkich Jezior Mazurskich.

Akcja szkoleń jest kontynuowana. Kolejne Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych dofinansowane przez PFRON odbędą się w terminach : 28 września – 11 października 2020 r.; 12 października – 25 października 2020 r. oraz 3 listopada – 16 listopada 2020 r.

Dokładne informacje znajdują się na naszej stronie internetowej: www.msz.org.pl w zakładce warsztaty żeglarskie osób niepełnosprawnych.

Serdecznie zapraszamy!