VI MIĘDZYNARODOWE ŻEGLARSKIE MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW 60+ 20–22 września 2019 r.

W regatach wystartowało 36 załóg w tym załogi z USA, Kanady, Argentyny i Rosji. Średni wiek startujących zawodników wyniósł około 70 lat. Najstarszy sternik jachtu miał 92 lata. Wśród zawodników była spora grupa osób z niepełnosprawnością.

Zorganizowaliśmy i rozegraliśmy kolejne niskobudżetowe regaty. Patronat nad regatami objął Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a mistrzostwa były współfinansowane przez ten Urząd. Tradycyjnie jachtów udzieliło bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej.

Prognozy pogody były niezachęcające, lecz mimo to do regat zgłosiła się rekordowa liczba załóg. Pogoda była zmienna. Piątek był dniem treningowym.

Zgodnie z programem otwarcie regat nastąpiło w sobotę o godzinie 9.00. Aktu podniesienia bandery dokonał Kazimierz Gloc najstarszy uczestnik regat.   Po krótkiej ceremonii nastąpił start do pierwszego wyścigu. Przez cały dzień było pochmurno, trochę padało, ale do wieczora rozegraliśmy 6 wyścigów eliminacyjnych w wyniku których do finału zakwalifikowało się 20 załóg. Wieczorem był tradycyjny grill i ognisko. Wśród uczestników regat było aż pięciu gitarzystów w tym nasi goście z zagranicy. Repertuar piosenek był bogaty, międzynarodowy i impreza trochę się przeciągnęła.          

W niedzielę nastąpiła radykalna zmiana pogody i były znakomite warunki do żeglowania. Było słonecznie, wiatr 2 – 3 B. Aby je maksymalnie wykorzystać regaty rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 i do godziny 11.30 rozegraliśmy 2 wyścigi. Następnie jachty spłynęły do portu nastąpiła szybka zamiana załóg i do godziny 14-tej rozegraliśmy ostatnie 2 wyścigi. Zacięta walka o miejsca na podium trwała do końcowych metrów ostatniego wyścigu a różnice między kolejnymi załogami były minimalne co pokazują końcowe wyniki punktowe.

Regaty wygrał Waldemar Dużak co było dużą niespodzianką. W pokonanym polu pozostawił wielu znanych, czołowych zawodników.

Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Każdy z zawodników otrzymał w drodze losowania nagrodę rzeczową. Wszyscy otrzymali kalendarze o tych regatach na 2020 rok, które tradycyjnie ufundował Andrzej Stegman. Zwycięzców dekorowali Jolanta Piotrowska –Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, oraz Wojciech Karol Iwaszkiewicz – Burmistrz Giżycka.

Sternik zwycięskiej załogi został tradycyjnie wrzucony do jeziora.
Zaprosiliśmy zawodników na VII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+, które zostaną rozegrane we wrześniu za rok. Komandor regat dziękuje wszystkim wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu regat.
Wyniki:

1. Waldemar Dużak, Kazimierz Kulik, Magdalena Kurzawa( 9 pkt.)

2. Jacek Samsel, Wiesława Samsel, Wojciech Pleban ( 12 pkt.)

3. Bogdan Kalwasiński, Andrzej Bąkalski, Julian Michałowski   (12 pkt.)

4. Sylwester Pietrucha, Adam Kochanowski, Krzysztof Buczyński ( 13 pkt.)

5. Mieczysław Korzeniowski, Jerzy Charzewski, Antoni Szytniewski ( 17 pkt. )

6. Czesław Perlicki, Jan Krukowski, Jacek Ludwiczak ( 18 pkt.)

7. Jan Drowanowski, Zbigniew Kulesza, Tadeusz Klimowicz ( 18 pkt.)

8. Jan Malicki, Roman Grajek, Maria Zienowska ( 24 pkt.)

9. Sergei Zhadobko, Aleksei Griadobitov, Irina Burmistrova ( 26 pkt.)

10. Wojciech Chodkowski, Marta Chodkowska, Jerzy Gawur ( 28 pkt.)