X ŻEGLARSKIE MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW 60+ 8 – 11.09.2023r.

Zorganizowaliśmy i rozegraliśmy kolejne regaty dla seniorów. Średni wiek startujących zawodników wyniósł około 70 lat.

Chętnych do udziału w regatach było znacznie więcej załóg niż mogliśmy przyjąć. Wystartowało 20 trzyosobowych załóg na sasankach. W regatach wzięła udział grupa żeglarzy polonijnych z USA, Austrii i Danii. Wśród zawodników była także grupa osób z niepełnosprawnościami.

W piątek który był dniem treningowym pogoda była dobra. Było słonecznie i był wiatr.

W sobotę od rana był bardzo słaby wiatr i do obiadu z trudem rozegraliśmy tylko jeden wyścig, który wygrał Jerzy Filipowicz. Po obiedzie w dalszym ciągu wiatr był słaby i do kolacji też rozegraliśmy tylko jeden wyścig, który wygrał Ryszard Kwiatkowski.

Wieczorem wspaniałą prezentację regat „Ewolucja jachtów Pucharu Ameryki” przedstawił Marek Słodownik z dwumiesięcznika „Żeglarstwo”. Po prezentacji uczestnicy otrzymali pierwsze numery znakomitego magazynu.

W niedzielę była doskonała żeglarska pogoda – słońce i wiatr 2 – 3 B. Dzięki temu rozegraliśmy 3 wyścigi od śniadania do obiadu i ponownie 3 od obiadu do kolacji.

Wieczorem był tradycyjny grill, który trochę się przedłużył.                                                                                              

Ponieważ po rozegraniu 8 wyścigów różnice pomiędzy pierwszymi sześcioma załogami były niewielkie, a w niedzielę planowaliśmy rozegrać kolejne 3 wyścigi, zapowiadała się zacięta walka o miejsca na podium. Dziewiąty wyścig rozpoczęliśmy rano przed godziną dziewiątą, ale wiatr zaczął słabnąć i nie udało się nam rozegrać nic więcej. Po długim oczekiwaniu musieliśmy zaholować jachty do portu i zakończyć regaty.

Zwycięzcy regat otrzymali puchary i dyplomy oraz losowali nagrody.

Patronat honorowy nad regatami jak w latach poprzednich objął Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, lecz tak samo jak w poprzednim roku mistrzostwa nie były dofinansowane przez ten Samorząd. Dofinansowania odmówiło także Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Analogicznie jak w poprzednim roku Mistrzostwa nie otrzymały żadnego wsparcia finansowego z zewnątrz. Tradycyjnie od pierwszej edycji imprezy nie było również wpisowego do regat. Odbyły się dzięki pomocy spółki Oczy Mazur – MCŻiTW, która udzieliła gościny i użyczyła jachty. Cała obsługa regat pracowała na zasadzie wolontariatu.

Zaprosiliśmy zawodników na XI Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+ za rok.
Wyniki:

1.Andrzej Skarka, Krzysztof Sierant, Wacław Paprocki (23 pkt.)

2.Bogdan Kalwasiński, Andrzej Bąkalski, Edmund Zaleski (30 pkt.)

3.Jerzy Filipowicz, Janusz Żółtkowski, Bolesław Kurkowski (31 pkt.)

4.Wojciech Juraszek, Grażyna Borys, Marek Borys (35 pkt.)

5.Arkadiusz Chomicki, Kazimierz Kulik, Dariusz Knitter (37 pkt.)

6.Sylwester Pietrucha, Adam Kochanowski, Tomasz Galarda (38 pkt.)

7.Jerzy Cygler, Alfred Brodziński, Jerzy Kołakowski (39 pkt.)

8.Adam Szpinak, Piotr Śmietanko, Wojciech Gawryś (46 pkt.)

9.Wiesław Wołowski, Krzysztof Brzezicki, Mirosław Bondar (47 pkt.)

10.Ryszard Kwiatkowski, Andrzej Cyranowicz, Romuald Skrzypek (52 pkt.)